Czy pracodawca może wstrzymać wypłatę wynagrodzenia?
Terminowa wypłata wynagrodzenia to podstawowy obowiązek pracodawcy. Sprawdź, kiedy pracodawca może dokonać potrąceń i co zrobić, gdy nie otrzymasz pensji na czas.
Podstawowe obowiązki pracodawcy dotyczące wynagrodzenia
Pracodawca, zawierając umowę o pracę, zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika. Zapewnia pracę i terminowo wypłaca należne wynagrodzenie. Terminowe wypłacanie wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. Brak wypłaty wynagrodzenia jest naruszeniem prawa pracy.
Wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu. Termin wypłaty ustala się z góry. Zazwyczaj pensja jest wypłacana za miesiąc z dołu. Powinno to nastąpić nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Niekiedy termin wypłaty podaje umowa o pracę.
Pracownik ma prawo do wypłaty pensji. Prawo to przysługuje mu, gdy stawił się w pracy. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnił warunków do jej wykonywania. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń. Niewykonywanie tego obowiązku jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.
Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia?
Pracodawca nie może wstrzymać wypłaty wynagrodzenia za pracę. Zatrzymanie wynagrodzenia przez pracodawcę nazywa się potrąceniem wynagrodzenia. Potrącenie wynagrodzenia może być niezgodne z prawem. Jednak pracodawca ma prawo potrącać pewne kwoty od wynagrodzenia pracownika. Dotyczy to ściśle określonych należności.
Dozwolone potrącenia reguluje Kodeks Pracy. Obejmują one między innymi zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. Pracodawca może potrącić kary pieniężne. Potrąca się również sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Chodzi tu o świadczenia alimentacyjne lub inne należności. Potrącenia wymagają pisemnej zgody pracownika. Wyjątkiem są alimenty i należności publicznoprawne.
Potrącenia mają swoje limity. Nie mogą przekroczyć określonej części wynagrodzenia. Sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych potrąca się do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Inne należności egzekwuje się do wysokości połowy wynagrodzenia. Potrącenie nie może przekroczyć 10% wynagrodzenia brutto pracownika w jednym dniu wypłaty (dotyczy specyficznych regulacji, np. w UK